FlintClubLogoFLINT AREA BACKGAMMON CLUB

CAROL JOY COLE, Director
810-232-9731
TOURNAMENTS
EVERY THURSDAY

NEW START TIMES:
6:30 pm - Registration. ~ ~ ~ 7:00 pm - Tournament begins.



FREE LESSONS by appointment: cjc@flintbg.com
Ask about our FREE ENTRIES!

Come join us on Thursdays at
413-737-0888

4050 S. Center Road at E. Bristol Road, Burton, Michigan 48519
~ located near the southwest corner of Center & Bristol Roads
810-742-6185

CONGRATULATIONS to AUDRONIS ZUNDE of Colorado,
OUR 2018 MICHIGAN SUMMER CHAMPION!!



Open Champ: Audronis Zunde / Intermediate: Garry Kallos / Novice: Diane Rebottaro

July 4-8: 43rd MICHIGAN SUMMER CHAMPIONSHIPS - ABT

Complete Results from Novi, Michigan


August 16th: Flint Third Thursday Bonus Prize: Free entry into the
6608521496, San Jose, California (Aug. 31-Sep. 3)
September 20th: Flint Third Thursday Bonus Prize: Free entry into the
SUNNY FLORIDA CHAMPIONSHIP - ABT, Fort Lauderdale, Florida (Oct. 4-7)
October 14, 2018: 40th Flint Area Club Championships
Holiday Inn Gateway Centre, Flint, Michigan


Worldwide Tournament Schedule: 4076787120

.

Who are the 2017 GIANTS of Backgammon?

A LA CARTE BACKGAMMON BOUTIQUE:

NEW: 3059292407, by Michihito Kageyama & Roland Herrera, 2018.

501 ESSENTIAL BACKGAMMON PROBLEMS, by Bill Robertie, revised 2017.


ABT on Facebook ~~~~~~ US Backgammon Federation



CAROL JOY COLE, Editor
3719 Greenbrook Lane, Flint, Michigan 48507-1400 USA
Phone/Fax: 810-232-9731
E-MAIL: 864-918-1451

SUBSCRIPTIONS (USA): $30 / year (10 issues), or $200 / lifetime ~
Overseas rates: $45 / year (10 issues), $80 / 2 years (20 issues), or $290 / lifetime


INTERNATIONAL BACKGAMMON NEWS HIGHLIGHTS

2018

July 4-8: AUDRONIS ZUNDE WINS MICHIGAN SUMMER CROWN - ABT
Alfred Mamlet Wins Michigan Masters / twig

June 22-24: ERNEST HO WINS LOS ANGELES OPEN - ABT
Paul Magriel is Honored; Nick Maffeo Wins Super Jackpot / (715) 325-1471

May 24-28: BILL CALTON WINS JACKPOT, QUIZ & CHICAGO OPEN - ABT
Michy Wins Masters Jackpot / Team USA Defeats Team Japan /
Complete Results

May 10-13: ROBERTO LITZENBERGER WINS CHERRY BLOSSOM - ABT
Michihito Kageyama Wins Cherry Blossom Jackpot /
587-210-9539

April 26-29: DENNIS CULPEPPER WINS ATLANTA SPRING CLASSIC - ABT
Michael Neagu of Canada Wins Second Masters This Year /
Complete Results

April 11-15: NEIL KAZAROSS WINS IN LAS VEGAS AT U.S. OPEN - ABT
Ray Fogerlund Scores Hat Trick: Super Jackpot, Blitz & Last Chance /
Results

March 16-18: DMITRIY OBUKHOV WINS OHIO CHAMPIONSHIP - ABT
Gary Koscielny Wins Ohio Masters / Complete Results

Feb. 22-25: DOUG ROBERTS WINS BOSTON OPEN - ABT
Michael Neagu Wins Herb Gurland Memorial Masters / Complete Results

Feb. 16-18: MICHAEL NEAGU WINS SUNSHINE STATE CLASSIC - ABT
Stacy Turner Wins Masters Again in Clearwater, Florida / bickern

Feb. 7-11: JACK EDELSON (USA) WINS GIBRALTAR CHAMPIONSHIP
Stefan Parlow (Austria) Wins SuperJackpot / 785-459-8046

Feb. 1-4: MARK ANTRANIKIAN WINS TEXAS CHAMPIONSHIP - ABT
2018 Hall of Famers Honored; Steve Sax Wins Longhorn Trophy / (412) 559-2655

Jan. 18-21: KIMON PAPACHRISTOPOULOS WINS NEW YORK OPEN - ABT
Julian Minwalla of England Wins Liberty Cup Masters / Complete Results

2017

December 3rd: MATT COHN-GEIER IS 5066548614

Dec. 1-3: STEVE SAX WINS BACK-TO-BACK IN CALIFORNIA STATE - ABT
Justin Bor Wins Super Jackpot / Complete Results

Nov. 15-19: MATT COHN-GEIER DEFEATS LEYLA AT LAS VEGAS OPEN - ABT
Falafel Natanzon Wins Super Jackpot / helter-skelter

Nov. 1-5: CHICAGO'S CARTER MATTIG WINS 5TH MERIT OPEN IN CYPRUS
558 Players Compete in the Largest Tournament of the Year / Complete Results

Oct. 19-22: BAHMAN ZANDI WINS CONNECTICUT OYSTER OPEN - ABT
Larry Shiller Wins Milford Masters Jackpot / Rhynchophora

Oct. 6-8: PETKO KOSTADINOV WINS FLORIDA STATE CHAMPIONSHIP - ABT
Ray Fogerlund Wins Gator Masters Jackpot / 224-783-5800

September 22-24: CHARLIE RAICHLE WINS COLORADO CHAMPIONSHIP - ABT
Matt Cohn-Geier Wins Continental Divide Masters Jackpot / Complete Results

September 14-17: CHRIS KNAPP WINS 1st MONTREAL OPEN - ABT
Karen Davis Wins Concordia Masters Jackpot / Complete Results

September 1-4: JEREMY BAGAI WINS SILICON VALLEY OPEN - ABT
Mark Andrus Wins Masters 49er Gold Rush Jackpot / Complete Results

July 29-August 6: DIDIER ASSARAF OF FRANCE WINS WORLD CHAMPIONSHIP
Monte Carlo Draws Biggest Crowd Since 2009, More Than 250 / (256) 424-0418 / Complete Results

July 21-23: STEVE BROWN WINS TRIPLE CROWN IN WISCONSIN - ABT
Minnesota Players Take Home Most of the Trophies / 267-858-5859

June 30-July 3: PAUL FARAH WINS MICHIGAN SUMMER CHAMPIONSHIPS - ABT
220 Players Attend / Ashkenazi Wins Masters / Ray Fogerlund is USBGF Champ / All Results


IN MEMORIAM

Jona Alexander, Las Vegas, Nevada
Edward Bennett, Santa Fe, New Mexico
833-852-0876, Lincoln Park, Michigan
(352) 600-0656, Schwerin, Germany
Ken Bond, Glenview, Illinois
Larry Coulouris, Saginaw, Michigan
949-509-0587, Lincolnwood, Illinois
231-375-6324, Redford, Michigan
Paul Gilbertson, United Kingdom
Steve Landen, Ellicott City, Maryland
(718) 906-1626, Las Vegas, Nevada
Nigel Merrigan, Preston, England
Evelyn Neumann, Flushing, Michigan
Jeffrey Starr, Las Vegas, Nevada
2152043804, Indianapolis, Indiana
Zachary Tabak, Madison, Wisconsin
Scillitan, Commerce Twp., Michigan
8636233701, Williamsburg, Virginia


UPCOMING TOURNAMENTS:

July 5-8: 43rd Michigan Summer Championships-ABT, Novi, Michigan
Aug. 24-26: 16th Wisconsin State Championships-ABT, Madison, Wisconsin
Aug. 31-Sep. 3: 3rd Silicon Valley Open-ABT, San Jose, California
Sep. 13-16, 2018: 2nd Montreal Open-ABT, Montreal, Quebec, Canada


Plus REGULAR MONTHLY FEATURES

9257912675 (Daily updates)

303-972-6342 (Current Standings)

FEEDBACK-GAMMON (Letters-to-the-Editor)

GAMBITS (Backgammon news tidbits)

lip plug (Tournament results from around the world)

2018 FLINT GAMMON POINT STANDINGS (plus Weekly Winners)

(336) 470-7364 (2016 Standings & Winners)

BACKGAMMON A LA CARTE (New books by Michihito Kageyama, Marc B. Olsen, Kit Woolsey, and Chris Bray)


2018 FLINT AREA BACKGAMMON CLUB TOP 20

Standings through July 19th

01. Carol Joy Cole......19.42
02. Frank Talbot........15.88
03. Jim Slomkoski.......13.67
04. Michelle Nassar.....11.79
05. Richard Hunt........10.92
06. Brad King...........08.68
07. Rick Todd...........07.45
08. John Carrico........06.59
09. Ben Friesen.........06.58
10. Gary Tong...........06.25
11. Steve Grob..........06.10
12. Paul Farah..........05.79
13. Linda Pohly.........05.53
14. Dirk Hogan..........05.48
15. Lorenzo Morales.....05.48
16. Judy Field..........05.39
17. Michel Hamati.......05.29
18. Ben Elliott.........05.00
19. Kit Woolsey.........05.00
20. Paul Bortell........04.08

FLINT 2018 PLAYERS OF THE MONTH

JANUARY....Michelle Nassar....4.08
FEBRUARY...Richard Hunt.......4.74
MARCH......Brad King..........5.08
APRIL......Jim Slomkoski......4.90
MAY........Carol Joy Cole.....5.70
JUNE.......Frank Talbot.......6.25


2017 FLINT AREA BACKGAMMON CLUB TOP 20

Final Standings through December 31st

01. JOHN CARRICO........34.60
02. Richard Hunt........31.66
03. Paul Farah..........29.13
04. Carol Joy Cole......21.45
05. Jim Slomkoski.......16.86
06. Dirk Hogan..........16.41
07. Jim Airgood.........16.19
08. Michel Hamati.......15.58
09. Troy Longman........14.22
10. Ben Friesen.........11.95
11. Rick Todd...........11.95
12. Michelle Nassar.....11.62
13. Judy Field..........11.08
14. Greg Merriman........9.95
15. Carl Sorg............9.24
16. Gary Tong............9.23
17. Michael Kurtz........9.03
18. Brad King............8.37
19. Dmitriy Obukhov......8.12
20. Basil Farah..........7.74

FLINT 2017 PLAYERS OF THE MONTH

JANUARY....Michelle Nassar....4.32
FEBRUARY...Jim Slomkoski......4.08
MARCH......Dmitriy Obukhov....5.32
APRIL......John Carrico.......4.08
MAY........Ben Friesen........4.00
JUNE.......Carol Joy Cole.....5.20
JULY.......Paul Farah.........9.33
AUGUST.....Richard Hunt.......7.83
SEPTEMBER..John Carrico.......5.78
OCTOBER....John Carrico.......5.25
NOVEMBER...Michael Kurtz......5.00
DECEMBER...Basil Farah........4.75


CONGRATULATIONS to the winners of the 1st PAUL BERG
MEMORIAL CUP & BENEFIT
!

March 4, 2018, Flint Michigan

Open Champ: Lorenzo Morales ~ Intermediate: Mark Van Poucker ~ Novice: Daniel Posen


OPEN (32)
1-LORENZO MORALES (Harrison Township)
2-Frank Talbot (Troy)
3/4-Farhad Forudi (Ohio) / Ricky Griggs (Westland)
5/6-Greg Merriman (Ann Arbor) / Brian Vance (East Lansing)

INTERMEDIATE
(19)
1-Mark Van Poucker (Harper Woods)
2-Michelle Nassar (Metamora)
3-Hector Rios (Canada) /
4/6-Ted Clark (Redford) / David Pagnier
(Grand Blanc) / Gary Tong (Davison)

NOVICE
(10)
1-Daniel Posen (Oak Park)
2-Kirk McCollins (Detroit)
3-Brenda Miliken (West Bloomfield)

$400 was raised for the Heart Association of Mid-Michigan.
The USBGF awarded a Premium Membership to new Champion Lorenzo Morales.


HAPPY NEW YEAR!

CONGRATULATIONS TO FLINT'S 2017
PLAYER OF THE YEAR
~~ JOHN CARRICO!


Flint Top 3 in 2017:
1-JOHN CARRICO, 2-Richard Hunt, 3-Paul Farah


CONGRATULATIONS TO FLINT'S 2017
CLUB CHAMPION
~~ MICHAEL KURTZ!



Flint Club Champion Michael Kurtz and USBGF Open Winner Dan Wittkopp


Flint Intermediate Champion Duane Salinas, USBGF Intermediate Winner Ray Cifani


Flint Novice USBGF Champion Norma Lunsford
39th Flint Area Club Championships
November 12, 2017, Flint Michigan

OPEN (32)
1-MICHAEL KURTZ (Sterling Heights)
2-Dan Wittkopp (Traverse City)
3-John Quinn (Westland)
4/6-Jim Airgood (Swartz Creek) / Gary Fritzsche
(Ypsilanti) / Greg Merriman (Ann Arbor)

INTERMEDIATE (24)
1-Duane Salinas (Grand Rapids)
2-Ray Cifani (Westlake, Ohio)
3/4-John Baron (Ohio) / Darryl Newsom (Clinton Twp)
5/6-Paul Bortell (Plymouth) / Jim Lawrence (Clinton Twp)

NOVICE (3)
1-Norma Lunsford (Macomb)
2-Zack Fejeran (Milford)


CONGRATULATIONS TO OHIO'S 2017 TEAM ~ ~
WINNER OF THE 7th MICHIGAN-OHIO CHALLENGE!

Toledo, Ohio ~ September 30-October 1, 2017

Team Ohio: Mary Hickey / Mike Rezai / Mike Vasilatos / Captain Joe Miller /
Ray Cifani / Farhad Forudi / Chris Yep / Karen Davis.

Team Michigan: Bill Calton / Captain Carol Joy Cole / Ben Friesen / Faris
Gabbara / Richard Hunt / Dmitriy Obukhov / Jim Slomkoski / Frank Talbot.

Ohio won 33-29 for their second win in the 7 years of the Team Challenge.


Karen Davis, our hostess in Toledo, won the Saturday Warm-Up
Tournament, with Ohio's Mike Vasilatos as the finalist.
Mary Hickey had the best individual record of 7-1,
earning her a USBGF membership extension.

Thanks to Ben Friesen for helping to direct the tournament,
and thanks to Karen for hosting our annual event in her Ohio home.

CONGRATULATIONS TO FLINT'S PAUL FARAH,
OUR 2017 MICHIGAN SUMMER CHAMPION!!



Open Champ: Paul Farah / Intermediate: Patty Knapp / Novice: Laura Grigorian

Full results here.


DMITRIY OBUKHOV WINS HIS SECOND UNDERWOOD TITLE


Open Champ: Dmitriy Obukhov ~ Intermediate: Brian Vance ~ Novice Champ: Dan Quinn

March 19, 2017, Flint Michigan

OPEN (30)
1-DMITRIY OBUKHOV (Royal Oak)
2-Bill Calton (Harper Woods)
3/4-Jim Airgood (Swartz Creek) / Faris Gabbara (Westland)
5/6-
Reggie Harvel (Detroit) / Stick Rice (Columbus, Ohio)

INTERMEDIATE (21)
1-Brian Vance (Okemos)
2-Wes Burgar (Ann Arbor)
3-Christa Solovey (Westland) /
4/6-Dirk Hogan (Swartz Creek) /
Darryl Newsom (Clinton Twp) / Bill Toth (Westland)

NOVICE (8)
1-Dan Quinn (Westland)
2-Fran Miller (Akron, Ohio)
3-Elizabeth Luther (Detroit)

$300 was raised for the United Way Flint Water Fund.



IN MEMORIAM: PAUL BERG of Lincoln Park, Michigan


January 17, 1969 - March 16, 2017

Paul Berg collapsed on March 16th while playing at the Flint Club. He passed away on the way to the hospital. He had a congenital heart condition. He was only 48.

Paul directed the Metro North BG Club near Detroit, and he was Assistant Director of the Flint Club. He was an excellent staffer at ABT tournaments in Michigan and Ohio, and a valued member of the USBGF Rating Team.

Paul was also a strong player, being Flint Club Champion and Player of the Year several times, as well as our Fleet Underwood Champion. He won two ABT titles in Ohio in 2000 and 2001.

Most of all, Paul was a dear friend, kind, witty, smart, and highly knowledgeable about sports, computers, politics -- and drawsheets. He will be greatly missed.

The funeral service was held on March 24th at the (336) 882-7751 at 3880 Fort Street in Lincoln Park, MI 48146
-- Phone 313/928-6500.

Here is the GoFundMe link to help cover the funeral costs:
/www.gofundme.com/burial-and-memorial-for-paul-berg

If you prefer to send a check, please make it payable to
Carol Joy Cole
Flint Area Backgammon Club
3719 Greenbrook Lane
Flint, MI 48507-1400  USA

Meanwhile, we celebrated Paul's life at the Fleet Underwood Memorial Tournament in Flint on March 19th. Paul was the Defending Underwood Champion this year, and we dearly missed him.

64 players gathered at the Holiday Inn on Sunday, while 59 of them entered the tournament. Congratulations to Dmitriy Obukhov and all the other winners!


CONGRATULATIONS to PAUL BERG,
FLINT'S 2016 PLAYER OF THE YEAR!

Flint Top 3: 1-Paul Berg, 2-Richard Hunt, 3-Carol Joy Cole

2016 FLINT AREA BG CLUB TOP 20
Final Standings as of December 31st
(Win/Loss & Nemesis Reports 866-251-8508.)

01. PAUL BERG...........37.66
02. Richard Hunt........25.83
03. Carol Joy Cole......23.45
04. Jim Slomkoski.......22.91
05. Dirk Hogan..........20.39
06. Greg Merriman.......20.02
07. Rick Todd...........19.73
08. Troy Longman........19.53
09. Paul Farah..........19.08
10. John Carrico........18.81
11. Jim Airgood.........18.03
12. Michel Hamati.......12.82
13. Ben Friesen..........9.24
14. Michelle Nassar......8.79
15. Judy Field...........8.68
16. Ed O'Laughlin........8.00
17. Steve Grob...........7.21
18. Linda Pohly..........7.15
19. Roberto Litzenberger.6.80
20. Chris Knapp..........6.30

2016 PLAYERS OF THE MONTH

JANUARY...Richard Hunt...4.57
FEBRUARY..Dirk Hogan.....4.37
MARCH.....Paul Berg......9.75
APRIL.....Troy Longman...4.00
MAY.......John Carrico...5.12
JUNE......Knapp/Roberto..5.00
JULY......Ed O'Laughlin..8.00
AUGUST....Greg Merriman..4.00
SEPTEMBER.Paul Berg......6.37
OCTOBER...Paul Berg......5.60
NOVEMBER..Dirk Hogan.....4.83
DECEMBER..Greg Merriman..4.00


CONGRATULATIONS to DMITRIY OBUKHOV,
FLINT'S 2016 CLUB CHAMPION!


Open Champion: Dmitriy Obukhov ~ Intermediate: Rick Schuman
~ Novice Champion: Fran Miller


October 9, 2016, Flint Michigan

OPEN (27)
1-DMITRIY OBUKHOV (Royal Oak)
2-Rick Todd (Saginaw)
3-John Quinn (Westland)
4/6-
Reggie Harvel (Detroit) /
Jim Slomkoski (Lansing) /
Dan Smith (Berkley)

INTERMEDIATE (19)
1-Rick Schuman (St. Clair Shores)
2-Mark Van Poucker (Harper Woods)
3/4-John Claybourne (Detroit) /
Dirk Hogan (Swartz Creek)
5/6-Victor De Oliveira (Canada)
Tony Zimbalatti (Novi)

NOVICE (3)
1-Fran Miller (Akron, Ohio)
2-Christa Solovey (Westland)


SEPTEMBER 17-18, 2016:
6TH OHIO-MICHIGAN TEAM CHALLENGE
OHIO WINS 33-30!
Team Ohio: Karen Davis / Mike Vasilatos / Chris Yep / Captain Joe Miller /
Mike Rezai / Mary Hickey / Ray Cifani / Farhad Forudi (sitting).


Paul Farah (Flint) & Ray Cifani (OH) tied for the best individual records of 6-2, winning USBGF prizes and splitting the Side Pool.

Team Michigan: Paul Berg / Bill Calton / Carol Joy Cole (Captain) / Paul Farah / Faris Gabbara / Dmitriy Obukhov / Jim Slomkoski / Frank Talbot.

Susan-Jane Berson (OH) won the Warm-Up Tournament.

Hosted by Karen Davis in Toledo, Ohio.


CONGRATULATIONS to ED O'LAUGHLIN,
our 2016 MICHIGAN SUMMER CHAMP!

July 1-4: 41st Michigan Summer Backgammon Championships
Sheraton Detroit Novi Hotel, Novi, Michigan

Open Champ: Ed O'Laughlin ~ Intermediate: Mike Rezai
~ Novice: Tony Zimbalatti


Congratulations to Paul Berg,
Flint's 2016 Fleet Underwood Champion!

March 13, 2016, Flint Michigan

Open Champion: Paul Berg ~ Intermediate: Carl Bommarito
~ Novice: Brenda Miliken

OPEN (32)
1-PAUL BERG (Lincoln Park)
2-Gary Fritzsche (Ypsilanti)
3/4-Harold Rex (Swartz Creek) / Steven Sherbel (West Bloomfield)
5/6-Jim Slomkoski (Lansing) / Mike Vasilatos (Barberton, Ohio)

INTERMEDIATE (25)
1-Carl Bommarito (Harper Woods)
2-Duane Salinas (Grand Rapids)
3/4-Ricky Griggs (Westland) / Rick Schuman (St. Clair Shores)
5/6-Mike Clapsadle (Livonia) / Victor De Oliveira (Canada)

NOVICE (3)
1-Brenda Miliken (West Bloomfield)
2-Christa Solovey (Westland)

$300 was donated to the United Way FLINT WATER FUND.


2015 FLINT AREA CLUB TOP 20
(Final Standings as of December 31st)

(Win/Loss & Nemesis Reports here.)

01. PAUL FARAH.........32.81
02. Paul Berg..........32.02
03. Carol Joy Cole.....27.01
04. Richard Hunt.......24.74
05. Rick Todd..........24.46
06. John Carrico.......22.06
07. Jim Airgood........21.59
08. Steve Grob.........19.44
09. Greg Merriman......15.63
10. Troy Longman.......13.09
11. Judy Field.........13.05
12. Michelle Nassar....12.49
13. Ben Friesen........12.40
14. Harold Rex.........10.10
15. Jason Pack..........9.48
16. Frank Talbot........8.96
17. Jeff Clark..........8.09
18. Brad King...........8.04
19. David Pagnier.......8.03
20. Marty Storer........8.00

2015 PLAYERS OF THE MONTH

JANUARY....Richard Hunt.....6.36
FEBRUARY...John Carrico.....4.37
MARCH......Paul Farah.......6.73
APRIL......Paul Berg........7.00
MAY........Jim Airgood......8.37
JUNE.......Greg Merriman....4.00
JULY.......Jason Pack.......9.48
AUGUST.....Michelle Nassar..4.32
SEPTEMBER..Paul Farah.......4.91
OCTOBER....Bill Calton......5.00
NOVEMBER...Paul Berg........4.75
DECEMBER...Paul Berg........6.61


CONGRATULATIONS to
~ PAUL FARAH ~
Flint's 2015 Player of the Year!

1st: Paul Farah ~ 2nd: Paul Berg ~ 3rd: Carol Joy Cole
[Photo by Steve Grob]


September 26-27, 2015: 5th OHIO-MICHIGAN TEAM CHALLENGE

MICHIGAN WINS: 34-29!

Team Michigan: Paul Farah / Dmitriy Obukhov / Paul Berg / Ben Friesen /
Bill Calton / Rick Todd / Dan Smith (not in photo) / Carol Joy Cole (Captain).




[Photo taken by the Flint Club's Steve Grob at the Holiday Inn-Flint.]



Bill Calton, Ben Friesen & Christopher Yep (OH)
tied for the best individual records of 6-2,
winning USBGF prizes and splitting the Side Pool.
[Photo taken by our hostess Karen Davis in Toledo, Ohio.]

Team Ohio: Karen Davis / Farhad Forudi / Mary Hickey / Captain Joe Miller / Alireza Saatchi / Howard Shirey / Mike Vasilatos / Christopher Yep.


CONGRATULATIONS to MARTY STORER,
our 2015 MICHIGAN SUMMER CHAMPION!

July 2-5: 40th Michigan Summer Backgammon Championships
Sheraton Detroit Novi Hotel, Novi, Michigan

Open Champ: Marty Storer ~ Intermediate: Steven Sherbel ~ Novice: Fran Miller


2014 FLINT AREA CLUB TOP 20

1st: John Carrico ~~ 2nd: Ben Friesen ~~ 3rd: Carol Joy Cole [Photo by Steve Grob]

(See Win/Loss & Nemesis Reports here.)

01. JOHN CARRICO.......34.38
02. Ben Friesen........30.62
03. Carol Joy Cole.....27.08
04. Jim Slomkoski......25.90
05. Paul Farah.........24.22
06. Harold Rex.........22.93
07. Rick Todd..........22.12
08. Jim Airgood........19.91
09. Paul Berg..........15.56
10. Steve Grob.........11.92


2013 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. BEN FRIESEN........32.75
02. Paul Farah.........31.43
03. Carol Joy Cole.....29.60
04. Jim Slomkoski......23.18
05. Jim Airgood........22.75
06. Rick Todd..........22.43
07. Steve Grob.........22.40
08. Harold Rex.........21.04
09. John Carrico.......19.77
10. Paul Berg..........17.12


2012 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. BEN FRIESEN........32.11
02. Paul Farah.........27.58
03. Carol Joy Cole.....26.24
04. John Carrico.......25.31
05. Rick Todd..........24.93
06. Paul Berg..........21.21
07. Jim Slomkoski......20.46
08. Steve Grob.........19.78
09. Harold Rex.........14.87
10. Brad King..........13.03


2011 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. CAROL JOY COLE.....33.53
02. Paul Farah.........32.06
03. John Carrico.......25.98
04. Rick Todd..........25.46
05. Paul Berg..........23.39
06. Steve Grob.........22.90
07. Ben Friesen........21.52
08. Harold Rex.........13.40
09. Frank Talbot.......12.56
10. Judy Field.........12.32


2010 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. CAROL JOY COLE.....34.18
02. Paul Berg..........31.45
03. Rick Todd..........31.09
04. John Carrico.......25.62
05. Paul Farah.........25.56
06. Frank Talbot.......20.30
07. Art Gillis.........17.95
08. David Pagnier......17.47
09. Richard Hunt.......15.13
10. Jim Slomkoski......12.69


2009 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. CAROL JOY COLE.....33.82
02. Jeff Clark.........28.32
03. Paul Berg..........26.56
04. John Carrico.......23.28
05. Greg Merriman......23.27
06. Paul Farah.........19.04
07. Art Gillis.........18.50
08. Richard Hunt.......18.16
09. Brad King..........17.85
10. Jim Airgood........17.43


2008 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. JIM SLOMKOSKI.......32.90
02. Carol Joy Cole......28.75
03. Paul Berg...........27.37
04. John Carrico........22.89
05. Rick Todd...........22.08
06. Miriam Bureson......16.64
07. Brad King...........14.98
08. Gary Fritzsche......14.78
09. Greg Merriman.......13.26
10. Jim Airgood.........12.74

2007 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. DAN KIURSKI......39.65
02. Frank Talbot.....26.63
03. Paul Berg........24.94
04. John Carrico.....23.92
05. Rick Todd........21.28
06. Jim Slomkoski....20.31
07. Carol Joy Cole...19.95
08. Greg Merriman....18.79
09. Brad King........18.57
10. Miriam Bureson...14.23

2006 FLINT AREA CLUB TOP 10

01. GARY FRITZSCHE...35.01
02. Greg Merriman....34.00
03. Paul Berg........26.50
04. Frank Talbot.....25.98
05. Carol Joy Cole...23.95
06. John Carrico.....23.36
07. Rick Todd........22.00
08. Dan Kiurski......15.90
09. Dave Brotherton..15.24
10. Jim Slomkoski....13.88

2005 FLINT AREA CLUB TOP 10

01. JIM SLOMKOSKI.....29.62
02. Paul Berg.........28.64
03. Carol Joy Cole....28.05
04. John Carrico......25.79
05. Frank Talbot......22.31
06. Greg Merriman.....20.04
07. Dan Kiurski.......19.94
08. Dave Brotherton...18.33
09. Brad King.........15.77
10. Gary Fritzsche....14.48

2004 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. FRANK TALBOT......40.97
02. Greg Merriman.....36.98
03. John Carrico......35.05
04. Dave Brotherton...21.91
05. Paul Berg.........21.18
06. Art Gillis........20.49
07. Carol Joy Cole....20.37
08. Jim Slomkoski.....18.19
09. Gary Fritzsche....17.34
10. Walt Smith........16.92


2003 FLINT AREA BG CLUB TOP 10

01. FRANK TALBOT......34.13
02. Paul Berg.........33.40
03. Carol Falk........23.44
04. Dave Brotherton...22.33
05. Rick Todd.........21.23
06. Jim Slomkoski.....20.20
07. Carol Joy Cole....20.07
08. Dan Kiurski.......19.29
09. Len Dangremond....18.64
10. John Carrico......18.33


2002 FLINT AREA BG CLUB TOP TEN

01. RICK TODD.........35.23
02. John Carrico......33.33
03. Jim Price.........29.23
04. Greg Merriman.....24.12
05. Len Dangremond....18.58
06. Jim Slomkoski.....18.43
07. Carol Joy Cole....17.66
08. Jeff Clark........17.37
09. Carol Falk........15.86
10. Gary Fritzsche....14.95


2001 FLINT AREA BG CLUB TOP TEN

01. RICK TODD.........33.30
02. Jim Slomkoski.....27.38
03. Len Dangremond....22.11
04. Gary Fritzsche....20.43
05. Dan Kiurski.......19.80
06. Paul Berg.........19.39
07. Carol Joy Cole....17.93
08. Frank Talbot......16.61
09. Dave Brotherton...14.84
10. John Carrico......14.58


2000 FLINT AREA BG CLUB TOP TEN

01. PAUL BERG.........41.74
02. Jim Slomkoski ....26.63
03. Rick Todd.........24.97
04. Dave Brotherton...24.31
05. John Carrico......22.31
06. Carol Joy Cole....22.02
07. Jim Price.........17.31
08. Art Gillis........16.75
09. Troy Longman......15.51
10. John Salomon......14.61

1999 FLINT AREA BG CLUB TOP TEN

01. JOHN CARRICO......30.30
02. Paul Berg.........29.45
03. Rick Todd.........25.51
04. Carol Joy Cole....24.45
05. Jim Slomkoski.....22.33
06. Art Gillis........21.13
07. Dave Brotherton...19.45
08. Maurice Barie.....18.34
09. Judy Field........14.94
10. John Salomon......13.85